Meite Muhu mustrid

Meite Muhu Mustrid

Nüüd on see raamat trükikojas. Kaua tehtud kaunikene – nelisada lehekülge Muhu ilu ja elu. Loodame, et sellest saab ihaldusväärne kingitus paljude päkapikkude kingikotis, kes Eestimaal käsitöötegijaid külastavad. Raamat on sama suur nagu “Haapsalu sall”, aga lehekülgi on selles pea kaks ja pool korda rohkem.

Kirjastuse siiras tänu kuulub Muhu Muuseumile ja rohkem kui viiekümnele muhulastele, kes on selle raamatu valmimisele kaasa aidanud, jaganud oma mälestusi, näidanud töövõtteid, lubanud pildistada oma rõivakirstudes olevat vara, andnud raamatusse ilusaid vanu fotosid ja jutustanud vanu lugusid. Sellist raamatut ei saagi teha mujal kui Muhus ja koos muhulastega.

Raamatut on esmakordselt võimalik näha saada 9. novembril kell 18 Muhu Põhikoolis toimuval esitlusel.

Raamatut tutvustame ka Mardilaada käsitöö-ööl 12. novembri õhtul kella seitsme paiku.
Milliseks kujunevad raamatu poehinnad, seda kahjuks täna veel öelda ei oska, kirjastuse kodulehelt http://saara.ee/ saab raamatu tellida 579.- krooni eest.

Õiged Muhu rõivad on oma mustrites ja värvidemängus kordumatud. Põhimõte teha sama ilusasti kui oma küla kõige ilusam rõivas ja veel natuke ilusamini ongi põhjuseks, miks Muhu rahvarõivaste uurimisel saab avastada ammendamatu rikkuse.

Raamat toob lugeja silme ette muhulaste ilutunde kogu oma ehedas kirevuses. Siit on võimalik saada vastuseid Muhu rõivaste, kaunistuste ja tekstiilide valmistamise ja kandmise juures tähtsateks osutunud põhimõtete kohta ning lisaks leida terve kuhja väärtuslikke õpetusi ja mustreid nii kudumiseks, heegeldamiseks kui ka tikkimiseks.

Autoritest

Anu Kabur

Anu Kabur

Anu Kabur sündis põliste muhulaste lapsena 1963. aastal Tallinnas. Lõpetas 1988 kiitusega Tallinna Pedagoogilise Instituudi joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse erialal. 1994. aastast elab Anu oma esivanemate talus Linnuse Uieniidil ning töötab kunstiõpetajana Muhu Põhikoolis. Loomingulise ning vilunud tikkija ja kudujana on ta viimased 10 aastat teinud käsitööd ka müügiks. Terane silm ja põhjalik huvi Muhu tikandi vastu on Anust teinud spetsialisti, kes oskab hinnata ja eristada Muhu tikkijate pärandit.
2008.-2009. aastal oli ta rahvusvahelise tootearendusprojekti INEXTEX Muhu Muuseumi poolse testgrupi kursuse juhendaja ja tekstiiliekspert.

Anu on abielus, kahe lapse ema.

Raamatu põhiautorina on ta oskuslikult ja talle omase mahlaka ütlemisega osanud ühtseks tervikuks siduda muhulaste käsitööalased nipid ning Muhu saare inimeste lood ja tegemised.

 

Anu Pink

Anu Pink

Anu Pink sündis 1964. aastal Orissaares.
Kuigi Anu esimeseks, veel enne kooli tehtud käsitööalaseks katsetuseks oli Muhu tikandi moodi asi, on ta Muhu saart siiski enamasti üle mere kaenud, sest tema sünnikodu jäi Muhust tervelt 3 kilomeetri kaugusele. 1986 lõpetas ta Tallinna Pedagoogilise Instituudi üldtehniliste distsipliinide ja tööõpetuse erialal.
Nüüd elab Anu juba paarkümmend aastat Türil, kus peab käsitööõpetaja ametit ning on selle kõrvalt kirjutanud koolides kasutusel olevaid käsitööõpikuid. Vanu asju ja põnevaid ideid armastava inimesena on ta mitme Saara kirjastuse raamatuprojekti algataja.

Anu on abielus, kolme lapse ema ja kolme lapse vanaema.
Raamatu idee autorina on ta olnud ühendavaks lüliks kogu selle valmimisprotsessis ning enamiku kauneid esemeid pildile püüdnud. Andunud käsitööinimesena on Anu pidanud vajalikuks igale esemele ka seestpoolt läheneda ning avastatut raamatus olevate õpetuste näol jagada.
Mai Meriste

Mai Meriste

Mai Meriste sündis 1977. aastal Tartumaal Tähtvere vallas. Mai põhjalik haridustee on seotud tekstiiliga. 1997 lõpetas ta kiitusega Tartu Ehitus- ja Kergetööstuskooli individuaalõmbluse eriala, kolm aastat hiljem kiitusega Tallinna Kergetööstustehnikumi rõivaste konstrueerimise ja modelleerimise eriala ning 2004 Eesti Kunstiakadeemia moe eriala. Tema bakalaureusetööks oli Seto ja Muhu rahvusliku käsitöö elementidega linane rõivakollektsioon.
Paar aastat tagasi kolis Mai koos saarlasest mehega elama Orissaarde ning 2009. aasta sügisest on ta ametis Muhu Muuseumis. Oma armsate looduslähedaste käsitööde, hea huumorisoone ning leidliku sõnakasutusega on tema käsitööblogi saanud populaarseks, seda näitab tiitel Aasta Isetegija 2010.
Mai kasvatab koos mehega kahte last.
Raamatus on terve hulk Mai tehtud mustritöid, ta on olnud heaks sidemeks muuseumiga ning kirja pannud ja testinud mitmeid raamatu osasid.